Boards and Commissions Appointments
September 2004
Aging, State Council on
- Appointed September 16: Frank Jenkins, of Tacoma; Joe Sampson, Sr., of Yakima; Elizabeth Brown, of Vancouver; and Maria Hernandez Peck, of Spokane, to terms ending September 15, 2007.
Asian Pacific American Affairs, State Commission
- Appointed September 8: Thi Huynh, of Mukilteo, to a term ending June 30, 2006; and Charlie Chang, of Seattle; Douglas Heyamoto, of Spokane; and Tanya Tran, of Longview, to terms ending June 30, 2007.
Biodiversity Council
- Appointed September 15: Mark Schaffel, of Olympia, to a term ending December 31, 2007.
Blind, Rehabilitation Council for the
- Appointed September 14: Carl Jarvis, of Quilcene, to a term ending September 13, 2007.
Blind, State School for the; Board of Trustees
- Appointed September 8: Denise Colley, of Lacey, to a term ending July 1, 2009.
- Appointed September 27: Eric Wiseman, of Everett, to a term ending July 1, 2008.
Correctional Industries Board of Directors
- Appointed September 26: John Littel, of Seattle, to a term ending September 25, 2007.
Economic Development Commission
- Appointed September 18: Mack Hogans, of Federal Way, to a term ending September 25, 2005; and Roger Knutzen, of Burlington, to a term ending September 25, 2007.
- Appointed September 26: Katherine James-Schuitemaker, of Seattle, to a term ending September 25, 2005; Bill Grinstein, of Seattle, to a term ending September 25, 2006; and Ted Baseler, of Woodinville; Rick Bender, of Seattle; and Scott Morris, of Spokane to terms ending December 5, 2007;
Emergency Medical Services/Trauma Care Steering Committee
- Appointed September 2: Captain Michael DePalma, of Olympia, to a term ending August 15, 2007.
- Appointed September 22: Lorraine Wojahn, of Tacoma, to a term ending August 15, 2007.
Employee Retirement Benefits Board
- Appointed September 15: Staci Vesneske, of Spokane; Judith Owens, of Liberty Lake; Kathy Whitlock, of Yelm; and Eugene Otis, of Tacoma, to terms ending June 30, 2007.
Home Care Quality Authority
- Appointed September 22: Lori Flood, of Bothell, to a term ending July 1, 2005.
Indeterminate Sentence Review Board
- Appointed September 13: Jeralita "Jeri" Costa, of Marysville, to a term ending April 15, 2005.
Olympic Natural Resource Center Advisory Board
- Appointed September 15: Richard Wilson, of Bay Center, to a term ending at the pleasure of the Governor.
Optometry Board
- Appointed September 20: Dr. Mariann Tonder, of Bainbridge Island; Dr. Lund Chin, of Seattle; and Dr. Jeffrey Sutro, of Lynnwood, to terms ending September 19, 2007.
Organized Crime Advisory Board
- Appointed September 2: Gary Riesen, of Wenatchee, to a term ending July 15, 2006.
Pipeline Safety Committee
- Appointed September 22: Nathaniel Moxley, of Mountlake Terrace, to a term ending July 31, 2007.
Pollution Control/Shorelines Hearings Board
- Appointed September 27: David Danner, of Olympia, to a term ending June 30, 2010.
Sentencing Guidelines Commission
- Appointed September 27: Dean S. Lum, of Seattle, to a term ending August 2, 2007.
Trustees, (4 yr.) Western Washington University Board of
- Appointed September 1: Dennis Madsen, of Mercer Island, to a term ending September 30, 2007.
» Return to Recent Boards and Commissions Appointments