Boards and Commissions Appointments
May 2004
Affirmative Action Policy Committee, Governor's
- Appointed May 21: Dondra Lopez, of Olympia, to a term ending May 31, 2005.
Affordable Housing Advisory Board
- Appointed May 14: Annika Simmons, of Tacoma, to a term ending January 26, 2006.
- Appointed May 18: Christine Walsh Rogers, of Seattle, to a term ending January 26, 2008.
Aging, State Council on
- Appointed May 26: Esther Gregg, of Rosburg, to a term ending September 15, 2006.
Apprenticeship Council
- Appointed May 10: Susan Wilder Crane, of Seattle, to a term ending February 21, 2007.
Combined Fund Drive Committee, State Employee
- Appointed May 21: Tom Haines, of Shoreline, to a term ending January 1, 2007.
Commute Trip Reduction Task Force
- Appointed May 18: Timothy Fredrickson, of Richland, to a term ending December 31, 2006.
- Appointed May 26: Michael G. Harbour, of Olympia, to a term ending December 31, 2006.
Correctional Industries Board of Directors
- Appointed May 18: Christopher Winters, of Tacoma, to a term ending September 25, 2006.
Economic Development Finance Authority
- Appointed May 19: Mike Marave, of Everett, to a term ending October 19, 2008.
Forensic Investigations Council
- Appointed May 6: J. Michael Humphreys, of Walla Walla; Martha Reed, of Shelton, to terms ending August 10, 2007.
Funeral Directors and Embalmers, Board of
- Appointed May 6: Richard Lawrence Knautz, of Yakima, to a term ending July 1, 2007.
Higher Education Facilities Authority
- Appointed May 28: Karen Brown, of Vancouver, to a term ending May 26, 2007.
HIV/AIDS, Governor's Advisory Council on
- Appointed May 18: E. John Valliant, of Tacoma, to a term ending June 30, 2005; and Tina Podlodowski, of Seattle, to a term ending June 30, 2007.
Infants and Toddlers with Disabilities and Their Families, State Interagency Coordinating Council for
- Appointed May 18: Katherine A. TeKolste, of Mercer Island, to a term ending January 6, 2006.; and Susan Sandall, of Seahurst; and Karen Lindsay, of Moses Lake, and Molly Chavez, of Othello, to terms ending January 6, 2007.
Jail Industries Board
- Appointed May 18: Sean Morrow, of Spokane, to a term ending February 15, 2007.
Law Enforcement Officers and Fire Fighters Plan 2 Pension Board
- Appointed May 28: Douglas Pendergrass, of Arlington, to a term ending June 30, 2005.
Nursing Care Quality Assurance Commission, Washington State
- Appointed May 18: Martha Herriott, of Tacoma, to a term ending June 30, 2005.
Nursing Home Administrators, Board of
- Appointed May 18: Mely Davenport, of Wapato, to a term ending May 28, 2008; and Susan Quigley, of Bellevue, to a term ending May 28, 2009.
- Appointed May 29: Daniel E. Murray, of Olympia, to a term ending May 28, 2009.
Occupational Therapy Practice, Board of
- Appointed May 26: John Borah, of Port Angeles, to a term ending December 31, 2005.
Prevention of Child Abuse and Neglect, Washington Council for the
- Appointed May 14: Ruth Garner, of Port Ludlow, to a term ending June 30, 2006.
Public Employees' Benefits Board
- Appointed May 28: Yvonne Tate, of Seattle, to a term ending October 1, 2005.
Tobacco Settlement Authority
- Appointed May 4: Tom Corley, of Spokane, to a term ending May 3, 2008.
- Appointed May 5: Carla Dewberry, of Seattle, to a term ending May 4, 2008.
Trustees, Community and Technical College District Boards
- Appointed May 28: Jane Stein, of Carnation, to a term ending September 30, 2007 (Lake Washington Technical College).
Traffic Safety Commission
- Appointed May 4: Jim White, of Kent, to a term ending at the pleasure of the governor.
Veterans Affairs Advisory Committee
- Appointed May 28: David Riggs, of Retsil, to a term ending July 1, 2006.
» Return to Recent Boards and Commissions Appointments