Boards and Commissions Appointments
April 2004
Affirmative Action Policy Committee, Governor's
- Appointed April 23: Dave Brown, of Olympia, to a term ending May 31, 2006; and Lee Lambert, of Olympia, to a term ending March 31, 2007.
- Appointed April 26: Terri Scott, of Spokane, to a term ending May 31, 2005.
Aging, State Council on
- Appointed April 7: Bea DeBoer, of Port Orchard; Andrew C. Joseph, Sr., of Elme City to terms ending September 15, 2007.
- Appointed April 29: Kathleen Sue Miller, of Pasco, to a term ending September 15, 2005.
Combined Fund Drive Committee, State Employee
- Appointed April 2: Robert Sandoval, of Richland, to a term ending January 1, 2007.
- Appointed April 23: Karl Allison, of Moses Lake, to a term ending January 1, 2006; and Mary Henley, of Tumwater, to a term ending January 1, 2007.
- Appointed April 27: William Ponder , of Cheney, to a term ending January 1, 2007.
- Appointed April 29: John B. Howard, of Tacoma, to a term ending January 1, 2006.
- Appointed April 30: Michelle Danley, of Vancouver, to a term ending January 1, 2005.
Community and Technical Colleges, State Board for
- Appointed April 4: Carolyn Purnell, of Seattle, to a term ending April 3 2008.
- Appointed April 14: Erin Mundinger, of Omak, to a term ending April 3, 2008.
Correctional Industries Board of Directors
- Appointed April 2: Sibyl Mills, of Gig Harbor, to a term ending September 25, 2007.
- Appointed April 7: Brian Surratt, of Seattle, to a term ending September 25, 2006.
Emergency Management Council
- Appointed April 6: Chief Donald Bivins, of Vancouver, to a term ending at the pleasure of the Governor.
Emergency Medical Services/Trauma Care Steering Committee
- Appointed April 2: Bill Hinkle, of Cle Elum, to a term ending August 15, 2006.
- Appointed April 7: Ande Grahn, of Port Townsend, to a term ending August 15, 2006; and Robert C. Willis, of Puyallup, to a term ending August 15, 2007.
Executive Ethics Board
- Appointed April 7: Evelyn Yenson, of Seattle, to a term ending September 30, 2008.
Fire Protection Policy Board
- Appointed April 16: Joseph Coultman, of Seattle; Sharon Colby, of Spokane; Mark Kahley, of University Place; T.J. Nedrow, of Lacey, to terms ending April 15, 2007.
- Appointed April 21: Jennifer Gregerson, of Mukilteo, to a term ending April 15, 2005.
Fish and Wildlife Commission
- Appointed April 30: Holly Ledgerwood, of Pomeroy, to a term ending December 31, 2008.
Health and Welfare Advisory Board
- Appointed April 2: Ricky Walsh, of Benton City; Richard Rodruck, of Seattle; Sherly Smith, of Yakima; Ruth Russell, of University Place; to terms ending December 31, 2006.
- Appointed April 5: Roger L. Neumaier, of Everett, to a term ending December 31, 2006.
Homelessness, State Advisory Council on
- Appointed April 2: Lana Cece Glenn, of Spokane, to a term ending January 4, 2007.
Jail Industries Board
- Appointed April 29: Carol Washington Mizoguchi, of Shoreline, to a term ending February 15, 2006; and David Dillman, of Freeland, to a term ending February 15, 2007.
Lewis and Clark Bicentennial Advisory Committee
- Appointed April 7: Roger Daniels, of Washougal, to a term ending June 30, 2007.
Massage Examining Board
- Appointed April 2: Scott Miller, of Burien; John Piety, of Grapevine; to terms ending September 7, 2007.
Migratory Waterfowl Art Committee
- Appointed April 27: Terry Thompson, of Olympia, to a term ending May 10, 2007.
Northwest Straits Citizens Advisory Commission
- Appointed April 27: Andrea Copping, of Seattle, to a term ending October 31, 2007.
- Appointed April 28: Kathy Fletcher , of Seattle, to a term ending October 31, 2007.
Personnel Resources Board
- Appointed April 22: Laura Anderson, of Normandy Park, to a term ending January 4, 2005.
Pesticide Incident Reporting and Tracking Review Panel
- Appointed April 29: Steven G. Gilbert, of Seattle, to a term ending January 5, 2006.
Physical Therapy, Board of
- Appointed April 2: Paula Dillon Mays, of Spokane, to a term ending September 18, 2005.
Pipeline Safety Committee
- Appointed April 29: Pete Kmet, of Tumwater, to a term ending January 31, 2006.
Professional Educator Standards Board
- Appointed April 22: David Koyama, of Bothell, to a term ending May 31, 2004.
Psychology, Examining Board of
- Appointed April 21: Liang Tien, of Seattle, to a term ending January 6, 2008.
Public Facilities District Board of Directors
- Appointed April 28: Carol Nelson, of Edmonds, to a term ending December 31, 2007.
Small Business Export Finance Assistance Center Board of Directors
- Appointed April 9: Paul Rollins, Jr., of Seattle, to a term ending October 1, 2008.
» Return to Recent Boards and Commissions Appointments